moje koloryCzytając ostatni post Green Canoe, pomyślałam o moim wczorajszym, kolorystycznym wpisie. Rzeczywiście, coś w tych kolorach jest, jedne nas uspokajają, inne dodają energii, jeszcze inne dają nadzieję, a są też i takie które działają na nas przygnębiająco. Kwestia samopoczucia w takim a nie innym kolorze jest oczywiście subiektywna ale jeżeli chodzi o niektóre barwy, to przypisane są im z góry pewne właściwości . Przeglądając kiedyś strony internetowe dotyczące urządzania wnętrz, doboru kolorów do naszych pomieszczeń, natknęłam się na artykuł dotyczący znaczenia kolorów. Oto kilka informacji:

Green Canoe pisze o tęsknocie za czerwonym. A co w nim takiego jest, że przychodzi taki moment kiedy go potrzebujemy?

Symbolizuje: pasję, ogień, miłość, pożądanie, wojnę, przemoc, krew i agresję.
Zastosowania
: kiedy celem jest motywacja odbiorcy do działania, ożywienie, pobudzenie.

Niektórzy wierzą, że
: stymuluje apetyt i sprawia iż obiekty wydają się większe i bliższe.
Budzi chyba najwięcej emocji. Kiedy spróbujemy przywołać swobodne wyobrażenia, może skojarzyć się z krwią, a zatem z życiem, energią, żywiołowością, agresją, działaniem. Jest to barwa, która działa pobudzająco na przysłowiowego byka i w podobny sposób porusza inne żywe stworzenia, zachęcając je do akcji. Symbolicznie zawsze wiąże się z działaniem, ruchem, energią. Bo — jak głoszą reklamy zachęcające do honorowego oddawania krwi — krew to życie. A zatem czerwień jest bezpośrednio związana ze wszystkimi dynamicznymi przejawami istnienia. Również z agresją.

Z ilością czerwonego w jakimś pomieszczeniu trzeba jednak uważać gdyż z czasem może irytować i działać nadpobudliwie. To wszystko zależy również od jej odcienia. Ja również wprowadziłam ten kolor do mojego dużego pokoju ale wybrałam czerwień w odcieniu wina Bordeaux, krwista czerwień nie jest moją ulubioną.

Pomarańczowy

Symbolizuje: wibrujący i ciepły, kojarzony z jesienią, dyniami, cytrusami. Jest jak mniej namiętny czerwony.
Niektórzy wierzą, że: potrafi przekazywać ciepło, bezpieczeństwo, stymulować apetyt i umysł, symbolizować zdrowie, poprawiać nastrój. Wymaga od oka skupienia przez co obiekty stają się większe i bliższe.

Budzi skojarzenia z ciepłem, energią, aktywnością i radością. To najbardziej „rozgrzewający” kolor, który jest w stanie ożywić każdą, nawet wyjątkowo mało wyrazistą kompozycję. Barwa ta ma charakter zbliżony do żółci. Stosowane z umiarem pomarańczowe elementy spowodują, że znajdujące się w sąsiedztwie pozornie smutne kolory (np. popiel, granat, czerń, brąz) nabiorą szlachetności. Wywołuje miłe skojarzenia, więc stanowi idealną barwę garderobianych dodatków na chłodną jesień. W lecie świetnie komponuje się z opalenizną. Barwa pomarańczy dobrze sprawdza się we wnętrzach – szczególnie tych ciemnych i niedoświetlonych, jednak ta intensywna powinna być stosowana z umiarem: wystarczą bowiem drobne elementy wyposażenia, aby pomieszczenie nabrało ciepła. Jako jeden z tzw. apetycznych kolorów sprawdzi się w kuchni i w jadalni.

Żółty

Symbolizuje: słońce, uwagę, budowę, szczęście, dobry humor, ciepło, nadzieję, światło, energię, także słabość lub chorobę albo tchórzostwo.
Zastosowania: dla celów rozjaśnienia i ożywienia.
Niektórzy wierzą, że: stymuluje system nerwowy oraz umysł, przybliża i powiększa obiekty.

Wywołuje skojarzenia ze słońcem, ciepłem, lekkością i optymizmem. Jest to kolor wspomagający komunikację. Wiele barw w sąsiedztwie żółci nabiera wyrazistości – np.: granat, popiel, błękit. Kolor ten dobrze komponuje się z szeregiem innych – m.in. z pomarańczem, brązem, zielenią, a także kontrastującą czernią. Element garderoby albo wyposażenia wnętrz w tej barwie doda energii w pochmurny dzień. Jej ocieplające działanie ośmiela także w kontaktach z innymi i dodaje odwagi w trudnych sytuacjach. Żółć należy jednak stosować z rozwagą – dotyczy to szczególnie jej intensywnych odmian, które na dużych płaszczyznach (we wnętrzach albo w odzieży) lepiej zastąpić subtelniejszymi odcieniami (np.: piaskowym, bananowym, waniliowym).

Różowy


Symbolizuje: romantyczny, uspokajający, słodki, cukierkowy, miękki i kobiecy

Różowy jest dla wielu synonimem delikatności i słodyczy. To barwa symbolizująca kobiecość. Subtelne odcienie tego koloru dodają lekkości i łagodności. Ubierające się na różowo kobiety wzbudzają zainteresowanie mężczyzn i wywołują u nich ciepłe oraz opiekuńcze uczucia. Ta subtelna barwa wkroczyła kilka lat temu do świata mody męskiej. W odzieży tzw. biznesowej powinna być jednak stosowana z umiarem i wyczuciem (ze względu na to, że kojarzy się z łagodnością, a nawet pasywnością). Wystrój sypialni, a także pościel z różowymi akcentami (na tle błękitu lub beżu) pomoże nam zapaść w spokojny sen. Barwa ta zastosowana w nadmiarze (np. we wnętrzu) może jednak wywołać wrażenie tzw. przesłodzenia.

Zielony

Symbolizuje: wiosnę, odrodzenie, urodzajność, zazdrość, niedoświadczenie, zdrowie, wzrost (wegetacja) i bogactwo (pieniądze).
Niektórzy wierzą, że: obniża ciśnienie krwi, rozluźnia system nerwowy, uspokaja umysł i wywołuje uczucie świeżości. Nie wymaga skupienia, oddale więc i zmniejsza obiekty.

Jest symbolem wszystkiego, co związane z naturą i ekologią. Ten kolor wyraża harmonię. Jeżeli chcemy być przez otoczenie odbierani jako osoby optymistycznie nastawione do życia, wybierajmy odzież w żywych i czystych odmianach zieleni. Ciemne i nasycone odcienie należą do wyjątkowo eleganckich. Kobieta, która pragnie podkreślić strojem wyjątkowość uroczystego wieczoru, powinna wybrać suknię z lekko błyszczącej tkaniny w kolorze szmaragdowej zieleni. Barwa ta nabiera szczególnego blasku w świetle świec. We wnętrzach zieleń bywa kłopotliwa: istnieje bowiem tyle jej odcieni o tak różnym charakterze, że trudno je ze sobą zestawiać.

Niebieski

Symbolizuje
: niebo, morze, inteligencję, pewność i zaufanie, może jednak również wskazywać depresję i smutek.

Błękit, który symbolizuje zimno, orzeźwienie i spokój, potrafi „ochłodzić” sąsiadujące z nim żywe i intensywne barwy (np. pomarańcz, żółć, czerwień). Wszelkie odcienie niebieskiego dają wrażenie profesjonalizmu. Odzież w tym kolorze podkreśla rozwagę i poważne podejście do trudnych sytuacji. Granat – najciemniejsza odmiana tej barwy – symbolizuje rozwagę, rozsądek i doświadczenie; identyfikowany jest więc najczęściej ze światem biznesu i dyplomacji. Błękit wywołuje pozytywne skojarzenia – większość mężczyzn wspominając pierwsze miłości mówi o niebieskiej sukience swojej wybranki. Kolor ten „chłodzi” wnętrza: na dużej płaszczyźnie (np. na ścianie w salonie) może więc wywołać wrażenie nieprzytulności. Świetnie sprawdzi się jednak w łazience, gdzie przywoła wspomnienia z wakacji nad morzem, albo w sypialni, w której przed snem ukoi emocje.

Purpurowy

Symbolizuje: kreatywność, duchowość i tajemniczość.
Niektórzy wierzą, że: jest kolorem duchowym, tajemniczym i bardzo władczym.
Właśnie kojący i wyciszający fiolet pobudza nas do tego, by oderwać się od szarej codzienności i poszukać czegoś więcej, czegoś, czego nie można zmierzyć, zważyć, ani kupić w sklepie. Kolor ten ubierają osoby zajmujące się własnym rozwojem, interesujące się psychologią i tajemniczą stroną istnienia.

Jest to jednak kolor osób, które poszukują, które chcą zrozumieć po co tu przychodzimy, ponieważ tajnym odpowiednikiem fioletu jest BIAŁY.

Czarny

Symbolizuje: moc, elegancję, wyszukanie, śmierć (w kulturze zachodniej), zło, złość i smutek. Symbol ciemności, tajemnicy, śmierci. Może oznaczać utratę nadziei, depresję. Symbolizuje również wyrzeczenie, pokutę. Jest także symbolem początku jakiegoś nowego etapu.

Biały

Symbolizuje: czystość, niewinność i duchowość. Reprezentuje życie i małżeństwo w kulturze zachodniej, na wschodzie jednak oznacza śmierć. Biel kojarzy się z czystością, światłem. Może symbolizować wysoki stopień rozwoju duchowego i spokój umysłu autora. Czasami oznacza także utratę energii.

Zajmuje szczególne miejsce w palecie barw. Bliski absolutu i światła, kojarzy się z reguły z czystością i niewinnością, ale nie jest to jedyna jego wymowa. Kiedy pomyślisz o bieli i zamkniesz oczy, co widzisz? Czy nie nasuwa się pod powieki śnieżna przestrzeń zimowego krajobrazu? Zima to chłód i dystans, ale także ogromna jasna płaszczyzna, którą możesz zapełnić tym, czym chcesz. Jest jak czysta tablica, która zachęca do działania, do zapisania nowych historii. To także przestrzeń, w której możesz swobodnie oddychać, w której nikt nie zakłóca twojej pracy. Czyż duża jasna przestrzeń nie daje nam swobody i lekkości? To najpełniej pojęta wolność!

Szary

Symbolizuje: konserwatyzm, bezpieczeństwo, dojrzałość i pewność, może również oznaczać posępność i smutek.

Szary to mgła, tajemnica, cień i nieprzenikniona zasłona zapadającego zmierzchu. Dlatego jest to kolor podkreślający potrzebę dochowania sekretu, ukrycia się przed światem ze swoimi sprawami, modlitwą do zbliżającego się mroku o łaskawe przykrycie zasłoną ciemności. kolor szary wskazuje zachowanie dla siebie swoich zarówno dobrych jak i tych nieco trudniejszych spraw. Człowiek, który ubiera szare ubrania pokazuje że sam sobie świetnie poradzi ze wszystkim, ze nie potrzebuje ani dobrych rad, ani tez pomocy z zewnątrz. Chce pozostać w ukryciu. To kolor wszystkich nieśmiałych, którzy nie chcą zwracać na siebie uwagi.

Brązowy

Symbolizuje: czytelność i stabilność, serce, dom i ziemię.

Przywołuje na myśl płaszczyznę świeżo zaoranej ziemi, ściółkę w iglastym lesie, pole wyłaniające się wiosną spod resztek śniegu. To przede wszystkim gleba, oparcie, podstawa, to po czym stąpamy. Daje stabilizację, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Brąz nieodparcie musi kojarzyć się z tym wszystkim, co związane jest z żywiołem ziemi: z konkretem, z praktycznością, pracowitością, sumiennością. Ludzie, którzy szukają tej barwy potrzebują wszystkiego, co ona niesie ze sobą. Brak im pewności siebie, spokoju, stabilizacji. Przyszłość jest dla nich niewiadomą i niepewną, budzi lęk. Chcieliby znaleźć pod stopami silne oparcie, które pozwoliłoby im spokojnie iść przez życie.

1 komentarz:

  1. W stylizacji domu dobieram klasyczne kolory.
    Nie ulegam modzie. Dodatki zaś, uzależnione są od pór roku. Teraz stawiam na fiolet, zieleń, róż i biel w stonowanych odcieniach, lekko stłumionych. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń