Domowe przedszkole w muzeum

Dzieciaczki z Domowego Przedszkola zawędrowały dzisiaj do Muzeum Archeologicznego. Program Wakacje w mieście zaproponował maluchom i nie tylko zajęcia archeologiczne połączone ze zwiedzaniem ekspozycji.

Muzeum to powstało przez zupełny przypadek. W 1955 roku, przy budowie linii tramwajowej i wiaduktu odkryto cmentarzysko mające około 2500 lat. Jest ono przykładem rozwijającej się w tym rejonie kultury łużyckiej która rozwijała się w XIII wieku przed Chrystusem.

W muzeum znajduję się zakonserwowana i zabezpieczona część cmentarzyska oraz ogromne witryny przedstawiające charakterystyczne dla tej kultury elementy. Pierwszym etapem zwiedzania było krótkie wprowadzenie które miało dzieciom przybliżyć tematykę tego miejsca. Dzieci miały okazję zobaczyć wydobyte z wykopaliska naczynia, bizuterię oraz precyzyjnie przygotowane makiety ilustrujące życie ludzi tej epoki.
Kolejny krok to zajęcia praktyczne. Dzieci zainspirowane zwiedzaniem miały dać upust swojej fantazji w lepieniu z gliny.


Oto praca Flo, dwie filiżanki i łyżeczka. Któż nie lubi takich zajęć... Florki nie można było oderwać a na dzieciaki czekały następne atrakcje - na krótka chwilę, zamienili się w prawdziwych archeologów. Zadaniem ich było odnalezienie jak największej liczby ukrytych w głebokim piasku przedmiotów, następnie oczyszczenie ich i odłożenie w specjalne miejsce.
Po ciężkiej pracy archeologa i wspaniałej zabawie, muzeum zaserwowało mały poczęstunek.
W holu muzem znajdują się również prace dzieci które mozna było podziwiać. A na koniec

Dzieci były zachwycone, myślę, że to świetny pomysł organizowanie takich akcji szczególnie, że wejście jest bezpłatne a zajęcia bardzo interesujące.

1 komentarz: