Przejdź do głównej zawartości

Nauka języka z filmem "Dziewięć długich miesięcy"Filmy francuskie bywają specyficzne, ten natomiast okazał się być bardzo przyjemnym w odbiorze, powiem więcej, zdrowo śmiesznym i wciągającym.

"Dziewięć długich miesięcy" czyli "Neuf mois ferme" to opowieść o sędzinie, której samotne życie upływa w pracy. Spędza w niej wiele godzin dziennie co w niczym jej nie przeszkadza aby po powrocie do domu ponownie zasiąść do biurka. Zupełnie nieoczekiwanie, ze strony kolegów z pracy, pada zaproszenie na firmowego sylwestra, na wspólne przywitanie w biurze Nowego Roku. Po krótkim zastanowieniu, sędzina zaakceptowała pomysł i przyjęła propozycję. Po sześciu miesiącach od przyjęcia, okazuje się, że główna bohaterka filmu jest w ciąży. I to jest właśnie clou tego filmu, dociekanie jak to się stało, gdyż nasza sędzina niczego z tej nocy nie pamięta.

Poniżej znajdziecie słownictwo, które gdzieś uleciało z mojej głowy, czasami w ogóle nie miałam z nim do czynienia, w celu przypomnienia i utrwalenia, poczyniłam z filmu notatki.


gayer – jąkać się
zozoter – seplenić
cracher – pluć
amocher – pobić
ficher le camp - wynosic się (wypieprzać)

le lâche – tchórz, cykor (jako przymiotnik – bojaźliwy, strachliwy)
le taré – świr
le globophage – celui qui mange les yeux
le larcin mineur – drobna kradzież
le homicide – zabójstwo człowieka przez człowieka
la meuleuse – szlifierka
le vilain – łajdak (jako przymiotnik – wstrętny, niegodziwy, paskudny, szpetny)
le fumier – obornik, gnój, łajno, nawóz
la lourdeur – ciężkość, ociężałość

effroyable – straszliwy, okropny, przerażający

qui vol un oeuf, vole un boeuf – kto ukradnie jajko, ukradnie też byka – czyli okazja czyni złodzieja (chyba że ktos ma inną propozycję)


Polecam bardzo sympatyczny film na piątkowy wieczór. Można się przy nim rozerwać ponieważ jest śmieszny co nie zawsze jest takie oczywiste ale treść ma swoje drugie dno, porusza temat, który tak na prawdę może się zdarzyć.
Pozdrawiam
Ewa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uchwyty do mebli czyli tanie kupowanie w KiK`u

Zachwyciłam się tym co zobaczyłam w jednym z kontenerów sklepu KiK !!! Lubię tam zaglądać i szperać bo często znajduję rzeczy o których kupieniu długo rozmyślałam ale z racji ceny nigdy na zakup się nie zdecydowałam, lub przeceny, których nie sposób sobie wyobrazić.Chorwacja w Bydgoszczy ?

Rzeczywiście, nieopodal Bydgoszczy leży Piechcin a na jego terenie kamieniołom z lazurowo błękitną wodą.

Tłusto i smacznie

Pierwsze pączki w życiu !!! Pierwsze, które się nie otworzyły i nie wyciekła z nich marmolada !!! Pierwsze, którym nie można nic zarzucić - jednym słowem SUKCES !!!

To nasz wspólny sukces, mój i mojej siostry !!!! Wczorajsze popołudniowe biesiadowanie miało na celu smażenie pączków i muszę powiedzieć, że świetnie się w tym uzupełniałyśmy ! Ona znalazła przepis, ja zrobiłam zaczyn, Ona wyrobiła ciasto, ja formowałam pączki, które Ona smażyła...hihihi, potem pozostało nam już tylko konsumowanie ale tym razem nasze wspólne ! Pamiętam bardzo dobrze pączki pieczone przez moją mamę - ona też organizowała wspólne pieczenie, zapraszała swoją przyjaciółkę i piekły w naszej kuchni około stu pączków. Zawsze narzekała na wypływającą marmoladę, często pączki zamieniały się w karnawałowe róże ale ja, obecna kura domowa, dzięki programowi Dzień dobry TVN znalazłam rozwiązanie tego problemu i sposób zamykania marmolady w cieście. I oto są takie jak być powinny !!!

Ja co prawda wolę faworki, czyli tzw. …