#Zapożyczenia językowe - ile jest francukiego w polskim ?

 

źródło

Francuski miał kiedyś swoje pięć minut, które pozostawiło w naszym języku bardzo wyraźny ślad. Nie będę analizować słów aby dociec czy mają one swoje korzenie we francuskim, są jednak w naszym języku takie słowa, których używamy w niezmienionej francuskiej formie ale wymawiając je, mimo, że brzmią obco, traktujemy je jakby od zawsze były w naszym słowniku.

 

Pytanie czy spotkaliście się z tymi słowami w języku polskim może zabrzmi retorycznie gdyż jestem o tym przekona, że tak choć nie wiem czy do tej pory mieliście okazję zobaczyć jak poszczególne wyrazy się pisze. Skąd moje przypuszczenia ? Gdyż podobne pytanie zadałam moim uczniom w szkole i okazało się, że słowa znali ale uświadomili sobie to dopiero kiedy zmierzyli się z ich przeczytaniem. Przygotowane przeze mnie plansze z wypisanymi powyższymi słowami nie przemawiały do nich zbytnio do momentu kiedy zaczęli próbować je przeczytać, w wielu przypadkach pojawiało się stwierdzenie "ach taaak to się pisze !!!".

Zajmijmy się w takim razie ich znaczeniem i tutaj proponuję dla Was WYZWANIE

Napiszcie proszę w komentarzach, co znaczy każde z wymienionych wyżej słów ! 

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy !!!!!

Ewa

Komentarze

  1. Fajnie, że się uczysz hiszpańskiego, piękny język. Francuskiego i Francuzów nie znoszę, za to, co nam zrobili w 1939 - obrzydliwe tchórze i zdrajcy. Obecnie też ten język nie jest do niczego przydatny.

    OdpowiedzUsuń
  2. 1. Dóbr wychowanie
    2. Potkniecie
    3. -
    4. Na wprost/ na przeciw
    5. Przewidzenie
    6. -
    7. -
    8. Postawić wszystko na jedną kartę
    9. -
    10. -
    11. Spotkanie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz