Osoby, które uczą się francuskiego z pewnością spotkały się z terminem frankofonia . Dzisiaj w ramach świętowania, zapraszam na krótka lekcję o organizacji, która 50 lat temu postawiła pierwszy krok ku współpracy narodów połączonych językiem francuskim.
Pierwszy raz słowo "frankofonia" pojawiło się w 1880 roku a użyte zostało przez Onesime Reclus`a geografa w jego książce, który tym terminem określił przestrzenie geograficzne w których posługiwano się językiem francuskim.
Okazuje się, że po około stu latach, weszło do powszechnego użytku dzięki powstaniu Agencji Współpracy Kulturalnej i Technicznej, która 20 marca 1970 roku, powstała na mocy Konwencji w Niamey w Nigerze. Wtedy to dwa byłe państwa kolonizatorskie Francja i Belgia oraz Kanada i Szwajcaria, powołały organizację zrzeszającą kraje, których wspólnym językiem jest język francuski a ich celem pomoc biedniejszym krajom. Inspiracją dla utworzenia tej organizacji była Brytyjska Wspólnota Narodów, która zajmowała się głównie problemami społecznymi, założenia natomiast wspólnoty frankofońskiej skupiały się głównie na pomocy biedniejszym krajom oraz promocji języka i promocji kultury francuskiej. Nazwę ostateczną, obowiązującą po dziś dzień czyli "Międzynarodowa Organizacja Frankofonii wspólnota przyjęła w 2005 roku.
Na świecie jest 57 krajów będących członkami tej organizacji i 14 obserwatorów.
Każdego roku 20 marca którym język francuski jest szczególnie bliski, świętują Dzień Frankofonii i Dzień Języka Francuskiego. Zwykle jest to czas, obfitujący w wydarzenia i inicjatywy artystyczne, które mają na celu przybliżyć bogactwo kultury języka francuskiego. Współczesna Frankofonia to wspólnota ludzi porozumiewających się językiem francuskim oraz skupionych na 4 głównych misjach:
1. promowaniu języka francuskiego z uwzględnieniem różnorodności kulturowej i językowej
2. promowaniu pokoju, demokracji i praw człowieka
3. wsparciu dla edukacji, kształcenia i szkolnictwa wyższego
4. wspieraniu rozwoju współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju państw członkowskich i państw obserwatorów
Aktualnie na świecie, językiem francuskim posługuje się 247 milionów osób, w tym 1 milion w Polsce.
A w ramach lekcji, proponuję zerknąć na podany poniżej link
OIF - Międzynarodowa Organizacja Frankofoniiznajdziecie tam krótkie wideo zawierające wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Frankofonii. Przedstawione są one w bardzo czytelny i przejrzysty sposób co pozwoli Wam go zrozumieć mimo iż dokument w całości przedstawiony jest w języku francuskim. Dodatkowo możecie kliknąć TUTAJ i pobrać dokument PDF z ćwiczeniami pochodzącymi ze strony TV5MONDE, one będą podsumowaniem i zwieńczeniem tej lekcji.
Powodzenia Moi Drodzy
Amusez bien avec la Francophonie
Ewa
P.S.
linki z których korzystałam pisząc ten artykuł
francophonie
Ambassade de France
OIF
Języki Obce - Frankofonia
Frankofonia.pl
Komentarze
Prześlij komentarz