#Paryż i jego dzielnice


I ponownie wracam do Paryża. 

Tym razem chcę Wam troszkę opowiedzieć o jego dzielnicach a swoje wiadomości będę opierała na filmiku przygotowanym przez KARAMBOLAGE arte, program opowiadający z przymrużeniem oka o Francuzach i Niemcach. 

Mówi się, że plan Paryża ma kształt ślimaka.


To bardzo dobre porównanie gdyż ślimak idealnie wpisuje się koloryt francuskiej stolicy. Paryż podzielony jest na 20 dzielnic (nie wiem czy to odpowiednie słowo gdyż na czele każdego arrondissement stoi mer czyli "prezydent" danego terytorium) a odpowiedzialnym za ten podział jest Georges - Eugene Haussmann. Przed jego modernizacją, dzielnic było raptem 12 przedzielonych Sekwaną a numeracja podążała od lewej do prawej strony.

W 1860 roku Paryż był bardzo dużym miastem i to właśnie wtedy Haussmann zmienił jego plan ze średniowiecznego na plan nowoczesnej metropolii.


Rozłożenie dzielnic zaproponowane przez francuskiego urbanistę w 1860 roku obowiązuje do dnia dzisiejszego i kryje w sobie pewne ciekawe informacje.
To co trzeba wiedzieć przede wszystkim to fakt, że dla paryżan te dzielnice to coś więcej, to jakby małe ale kompletnie odrębne światy.


I tak na zachodzie, według ogólnie znanej prawdy, mieszkają bogacze. W 7, 8 i 15 mieszkają ci, którym los sprzyja, natomiast w 16 burżuazja. W tej właśnie dzielnicy znajdują się stare kamienice, są spokojne ulice i tam właśnie widać starsze panie z małymi pieskami oraz zabieganych biznesmenów. Kiedy chcielibyśmy powiedzieć o kimś, że jest bardzo szykowny i elegancki, wtedy używa się stwierdzenia 

Faire très seizième czyli w dosłownym tłumaczeniu tego słowa być bardzo szesnastodzielnicowym :-)


Na północnym wschodzie Paryża, tak jak w większości europejskich krajów, znajdują się biedne dzielnice. I to właśnie tam żyją robotnicy i imigranci z Azji, Maghrebu i z Afryki. 


W dzielnicy 13 znajduje się paryski China Town.


W dzielnicy 11 natomiast mieszkają ci najmodniejsi ( les plus branchés). Tam znajdują się sklepy ze zdrową żywnością, punkty naprawy rowerów i rożnego rodzaju artystyczne atelier przyciągające młodych kreatywnych.

A w jakich dzielnicach znajdują się najbardziej oblegane zabytki Paryża ? 


Aby odwiedzić Louvre trzeba udać się do pierwszej dzielnicy.


Wieżę Eiffela odwiedzicie udając się do siódmej dzielnicy a po Polach Elizejskich przejdziecie się jeżeli przemieścicie się do ósmej dzielnicy.


Jest w Paryżu takie miejsce oprócz Wieży Eiffela i jeszcze kilku innych, z którego można zobaczyć całą panoramę tego pięknego miasta. 


Basylika Sacré - Coeur stoi na wzgórzu Montmartre w dzielnicy osiemnastej. Prowadzi na nią trzysta stromych schodów lub kolejka zwana funiculaire, której trasa nie jest długa bo mierzy tylko 100m, jest jednak idealną alternatywą dla turystów zniechęconych dodatkową wspinaczką bo długim zwiedzaniu miasta.

Na koniec kilka słów, zwrotów językowych pochodzących z filmiku:

Il est bien/mal loti - los mu sprzyja bądź nie sprzyja

Les clichés - slogany, banały, frazesy

Funiculaire - funikular - paryska kolej linowo-terenowa

Faire très seizième - być bardzo szykownym, eleganckim


Mam nadzieję, że spacer po dzielnicach Paryża przypadła Wam do gustu. Ja osobiście wróciłam myślami do miejsc, które kiedyś często odwiedzałam i chętnie wrócę tam aby sprawdzić czy cos się tam przez te lata zmieniło ;-))

Ewa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#Uczmy się w zgodzie z naszym mózgiem

#Planujemy nowy miesiąc