Jak tu się cieszyć kiedy świat postawiony został na głowie. Atmosfera zabiera tę beztroskę radowania się nadchodzącymi świętami, które w swą naturę wpisaną mają przecież radość...A może właśnie teraz jest czas na to żeby pomyśleć co tak naprawdę jest w życiu ważne ?!
Napiszę tego posta trochę wbrew mojemu samopoczuciu ale miejsce to zawsze było moim remedium na pojawiające się bolączki dnia codziennego i tym razem spełni właśnie taką rolę.
To może zacznijmy od początku. Skąd wzięły się te jajka (des oeufs) i tradycja dzielenia się nimi podczas Wielkanocy (Pâques) ?
Tradycja sięga Starożytności (l`Antiquité). Już wtedy Egipcjanie i Persowie obdarowywali się kurzymi jajkami, które symbolizowały życie (la vie) i płodność (la fécondité) a wszystko po to aby radować się nadchodzącą wiosną (le printemps).
Rzymianie natomiast rozbijali je pierwszego dnia wiosny aby oczyścić atmosferę.
W Średniowieczu (le Moyen Âge), na początku XIII wieku, pojawiły się w Europie pierwsze malowane jaja. Na początku były malowane na czerwono i dekorowane w różne wzory, obdarowywano się nimi po poście (le Carême) aby świętować (célébrer) odejście zimy. Wraz z Odrodzeniem (la Renaissance), te naturalne kurze jaja (les oeufs de poule) zostały zastąpione jajami ze złota (les oeufs en or) zdobionymi kamieniami szlachetnymi (les pierres précieuses). Najsłynniejszymi jajami biżuteryjnymi są Jaja Fabergé, które były symbolem potęgi Rosji końca XIX wieku.
Dzisiaj Wielkanoc we Francji kojarzy się głównie z jajami czekoladowymi. Tradycja zrodziła się co prawda na początku XIX wieku kiedy pojawiły się pierwsze metalowe formy do czekoladowych smakołyków ale zakorzeniła się tam na dobre. Niedziela Wielkanocna jest rajem dla francuskich dzieci bo to właśnie wtedy wszystkie one udają się na poszukiwanie słodkości do pobliskich parków lub swoich własnych ogrodów. A skąd biorą się tam te czekoladowe niespodzianki ? Legenda głosi, że dzwoniące codziennie kościelne dzwony wzywające każdego dnia wiernych do kościoła, milkną w Wielki Piątek i udają się do Rzymu. Wracają dopiero w Niedzielę Wielkanocną a w drodze powrotnej wypadają spod ich skrzydeł czekoladowe jajka i lądują w ogrodach i parkach. La chasse aux oeufs czyli polowanie na jajka to ulubione zajęcie dzieciaków, które z kolorowymi koszyczkami penetrują od samego niedzielnego poranka swoje ogrody lub ogrody publiczne.
Było trochę historycznych faktów, było troszkę wielkanocnego słownictwa a teraz proponuję wyrażenia w których skład wchodzi słowo JAJKO czyli un OEUF.
Gdyby ktoś chciał iść o krok dalej i nauczyć się tych kilku wyrażeń, zawsze potem może sprawdzić się na stronie na której je znalazłam (TUTAJ). Tam przedstawione zostały one w formie testu więc żeby móc poznać każde następne, musicie podać poprawną odpowiedź dotyczącą ich znaczenia.
Mam jeszcze jedną propozycję dla Was.
Może spróbujecie podać w komentarzu tłumaczenie tych przeze mnie przedstawionych na mapie pamięci wyrażeń ? Zachęcam do zabawy i pozdrawiam a za kilka dni opublikuję znaczenie tych zwrotów po polsku ;-))
Joyeuses Pâques
Ewa
źródło
Komentarze
Prześlij komentarz