W ostatnim poście poświęconym Dniu Babci i Dziadka na świecie i w Polsce, wspominałam o elementach wypisanych pogrubionym drukiem w tekście napisanym po francusku. Osoby znające troszkę francuski zapewne się zorientowały, że chodzi o przyimki i ich użycie w połączeniu z rodzajnikami określonymi rzeczowników oznaczających państwa.
Od czego zależy to użycie ?
Dlaczego czasami piszemy EN a w innym przypadku AU czy AUX ?
Wszystko zależy od rodzaju rzeczownika.
Pamiętajmy, że rodzajniki to elementy, których nie można ignorować. Zapamiętując słówka, powinnyśmy szczególną uwagę przywiązywać właśnie do nich, gdyż to dzięki nim wiemy jakiego rodzaju jest rzeczownik i co za tym idzie, w jakiej formie należy wstawić wszystkie określające go elementy zdania.
Rodzaje w języku francuskim są DWA co bardzo ułatwia sprawę choć może również utrudniać naszą naukę jeżeli zaczniemy porównywać francuski do języka polskiego.
Aby sobie ułatwić zapamiętanie rodzaju rzeczowników, należy zwrócić uwagę czy na końcu słowa jest "e" czy go nie ma. Jeżeli jest, najprawdopodobniej mamy do czynienia z rzeczownikiem rodzaju żeńskiego gdyż "e" jest charakterystyczne dla tego rodzaju. Niestety, końcówka ta nie daje nam 100% wiedzy dlatego najlepszym rozwiązaniem jest aby nauczyć się zapamiętywać rodzaje rzeczowników ucząc się ich z rodzajnikami.
Tabela mówi bardzo wyraźnie, że jeżeli mamy kraj rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej wtedy dobieramy do niego przyimek au i tłumaczymy go oczywiście jak "do" "w".
Jeżeli państwo występuje w liczbie mnogiej, dobieramy do niego przyimek aux , który oczywiście będzie miał takie samo znaczenie jak wyżej.
Jeżeli natomiast mamy państwo rodzaju żeńskiego w liczbie pojedynczej, wtedy dobieramy do niego przyimek en.
Jeżeli chodzi o wyspy, jeżeli występują one bez rodzajników, wtedy używamy przed nimi przyimka "à" natomiast te przed którymi stoi rodzajnik, wtedy używamy przyimka "en"
Przedstawione powyżej tabelki i zestawienia pochodzą ze tej oto strony KLIK znajdują się tam również ćwiczenia na temat przedstawionego zagadnienia. Zachęcam do przepracowania tematu, w razie jakiś pytań, służę pomocą.
Pozdrawiam
Ewa
Komentarze
Prześlij komentarz