#Dzień Kobiet z Paryżem w tle


Przy okazji Dnia Kobiet przyszła mi do głowy taka myśl aby przyjrzeć się miejscu kobiet w Paryżu.

Najpierw miałam na myśli sławne kobiety, które w tym mieście tworzyły, pracowały, mieszkały. Po drodze poszukiwań w internecie, trafiłam na artykuły o tym, że przy 300 pomnikach poświęconych sławnym mężczyznom, jest tylko 40, które reprezentują część żeńską sławnych osób Paryża i Francji bądź alegorii na ich temat.

Dodatkowo, w swoich poszukiwaniach natrafiłam na artykuł o Charlotte Soulary autorce przewodnika po Paryżu. Zaprasza nas ona na spacer po tym mieście odwiedzając pomniki znanych kobiet i dzieląc się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi sposobu w jaki zostały przedstawione.

                                                                                źródło

Jak myślicie, pomniki których sławnych kobiet możemy spotkać w Paryżu ?

Oczywiście pomnik konny Joanny D`Arc 4 Place des Pyramides i pomnik Św. Genowefy na moście de la Tournelle, jest jeszcze posąg Ateny na placu Eduard Renard oraz Statua Wolności na ulicy Allée des Cygnes, oprócz tego jeszcze kilka posągów i rzeźb będących wyobrażeniem pewnych idei przedstawionych jako kobiety. 

Ogród Luksemburski to miejsce gdzie spotkamy pomnik George Sand i Comtesse de Ségur. 

                                                                                  źródło

George Sand pisarka, zaangażowana politycznie, odważna, której dewizą było: "Moja jedyna pasja to idea równości", która nosiła męskie ubrania, paliła cygara i przeklinała - jawi się w Ogrodzie Luksemburskim jako melancholiczna, delikatna kobieta.

                                                                               źródło 

Comtesse de Ségur to powieściopisarka, autorka wielu opowiadań dla dzieci, której dzieła znane są w całej Europie. Rozpoczęła swoją twórczość mając 50 lat, być może właśnie dlatego jej osoba przedstawiona została jako ciepła babcia, niestety popiersie jej nie podkreśla edukacyjnej roli jej bajek, co więcej, nie widnieje na nim nawet napis, że była ona écrivaine (pisarką)

Kolejną kobietą na trasie spaceru z Charlotte Soulary jest Olympe de Gouges. Jej popiersie nie jest dostępne dla każdego gdyż znajduje się w budynku Zgromadzenia Narodowego i aby móc je obejrzeć, trzeba poprosić wcześniej o pozwolenie na wejście. Olympe de Gouges uchodzi za jedną z pierwszych działaczek feministycznych. Po wybuchu rewolucji brała czynny udział w życiu politycznym, zajęła się również komentowaniem wydarzeń. Gdy okazało się, że francuscy pracodawcy nie przyznali praw wyborczych kobietom, Olympe de Gouges zredagowała w 1791 roku słynną Deklarację praw kobiety i obywatelki. Postulowała w nim o równouprawnienie kobiet. 

                                                                                źródło

W dzielnicy 17 na Skwerze Epinettes znajduje się pomnik Marie Deraisme. To rodowita paryżanka, pisarka i główna działaczka w ruchu Praw Kobiet. Jej pomnik przedstawia kobietę walczącą, mówczynię i zaangażowaną w życie miasta kobietę.

                                                                               źródło

W tej samej dzielnicy, spotkamy również Sarę Bernhardt, pomnik aktorki dramatycznej, której kariera trwała 60 lat a jej wielkość budowana była nie na bogactwie ekscentrycznej gwiazdy ale na niezależności i wolności. 

                                                                                źródło

Nieopodal Instytutu Radowego znajduje się popiersie małżeństwa Curie, Marii i Piotra.


Dzielnica Montmartre to magiczne miejsce gdzie czas płynie jakby wolniej i pośród szeroko rozumianej sztuki. Tutaj właśnie znajduje się Plac Dalidy na którym wzniesione jest popiersie piosenkarki. Włoszka z pochodzenia, której piosenki znane są na całym świecie i nucone w ponad dziesięciu językach świata.


                                                                                źródło

W dzielnicy 20 jest plac Edith Piaf, na placu stoi pomnik piosenkarki ze wzniesionymi do góry rękami.

A na koniec jakby wiadomość z ostatniej chwili choć ta ostatnia chwila miała miejsce we wrześniu 2020 roku. 

26 września 2020 roku w Mer Paryża Anne Hidalgo inaugurowała w 17 dzielnicy otwarcie ogrodu noszącego nazwę Solitude. Jest on dedykowany Mulatce pochodzącej z Gwadelupy, która stała się symbolem walki z niewolnictwem. Jej prawdziwe imię to Rosalie. Odrodziła się ona w pamięci francuskiego społeczeństwa dzięki książce André Schwarz-Bart wydanej w 1972 roku. 
Urodzona z afrykańskiej niewolnicy i białego marynarza Rosalie skorzystała z obalenia niewolnictwa w 1794 roku ale kiedy 8 lat później Bonaparte wysłał do Gwadelupy ekspedycję francuską aby tam wprowadzić niewolnictwo, Rosalie przyłączyła się do ruchu oporu pomimo swojego błogosławionego stanu. Niestety pomimo wygranej, została zatrzymana i tuż po urodzeniu dziecka, skazana na śmierć przez powieszenie. Mer Paryża Anne Hidalgo ma nadzieję wznieść niebawem pomnik tej odważnej kobiety w ogrodzie noszącym jej imię. 

Tyle pomników znanych i bardzo ważnych dla Francji i Paryża kobiet udało mi się znaleźć w zasobach internetu. Nie chodziło mi o nagrobki, które można znaleźć na cmentarzu Père Lachaise ale pomniki wystawione w hołdzie tych wielkich kobiet.

Być może znacie miejsca o których nie wspominam, piszcie w komentarzach, chętnie uzupełnię przedstawione tutaj wiadomości. Może coś mi umknęło bądź czegoś nie doczytałam. Swój post opierałam się na znalezionych w internecie informacjach, na wpisach osób zafascynowanych Francją i jej kulturą co nie znaczy, że temat wyczerpałam...może go tylko rozpoczęłam....kto wie.

Poniżej zamieszczam linki do stron, które przeglądałam, wnikliwie czytałam i które stały się inspiracją do tego artykułu.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że post przypadł Wam do gustu.

HUFFSPOT - Charlotte Soulary KLIK
ARCHEOLOGUE - KLIK
ELLE - KLIK
ACTUParis KLIK
RCI.FM KLIK
LE MONDE KLIK




 


Komentarze

Prześlij komentarz